Jak bronić się przed zarzutem zniesławienia- dozwolona krytyka

Przestępstwo zniesławienia zostało określone w art. 212 kodeksu karnego, który brzmi:

§ 1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności,

podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania,

podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

§ 3. W razie skazania za przestępstwo określone w § 1 lub 2 sąd może orzec nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego.

§ 4. Ściganie przestępstwa określonego w § 1 lub 2 odbywa się z oskarżenia prywatnego.

Ze zniesławieniem nie będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy  podniesiony zostanie prawdziwy zarzut lub dozwoloną krytyką. Oznacza to tyle, że dana osoba swoim zachowaniem (wypowiadanymi lub napisanymi treściami) wypełnia znamiona przestępstwa zniesławienia, ale ze względu na wskazane okoliczności, jej zachowanie jest zgodne z prawem.

Często do zniesławienia dochodzi wówczas, gdy:

osoba stawiająca zarzut nie ma pewności czy jest prawdziwy, a mimo to rozgłasza ten zarzut, wówczas popełniając przestępstwo zniesławienia. Po stronie sprawcy leży wtedy odpowiedzialność za postawienie zarzutu nieprawdziwego. 

osoba rozgłasza zarzut, który jest rozgłoszeniem informacji pochodzącej od innej osoby.

W praktyce jeżeli sprawca (zniesławiający) podniesie na temat innej osoby lub podmiotu zarzut nieprawdziwy, to w zasadzie zawsze będzie podlegał on pod odpowiedzialność karną. Natomiast w przypadku podniesienia zarzutu prawdziwego, nie będzie mieli do czynienia z przestępstwem, jeżeli dotyczy postępowania osoby pełniącej funkcję publiczną ( zgodnie ze stanowiskiem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wobec funkcjonariuszy publicznych, działających w związku z wykonywaniem swoich urzędowych funkcji, podobnie jak polityków granice krytyki są szersze) lub służy obronie społecznie uzasadnionego interesu. W przypadku, gdy zarzut prawdziwy dotyczy sfery życia prywatnego lub rodzinnego, dowód prawdy może być przeprowadzony tylko wtedy, gdy zarzut ma zapobiec niebezpieczeństwu dla życia lub zdrowia człowieka albo demoralizacji małoletniego.

Dozwolona krytyka dotyczy tak naprawdę miejsca (forum), gdzie zarzut (krytyka)został podniesiony. Jeżeli zarzut został podniesiony niepublicznie, dla uchylenia jego bezprawności konieczne jest, aby był prawdziwy i sprawdzalny, a także dotyczyć czasu teraźniejszego i przeszłego. W przypadku czasu przyszłego (np. „Jan Kowalski z pewnością jeszcze coś ukradnie”) w grę wchodzi raczej naruszenie dóbr osobistych, albowiem jest to bardziej kwestia oceny, a nie faktu. Samą krytykę należy rozumieć, jako ukierunkowaną na uzasadniony społecznie, skonkretyzowany interes np. prowadzący do zaprzestania nagannych działań, praktyk czy postaw. Przy czym oczywistym jest, że w ramach dozwolonej krytyki nie powinno się zawierać sformułowań obraźliwych, inwektyw czy poniżeń. W przypadku pojawienia się takich stwierdzeń, pozbawiałoby określoną wypowiedź statusu dozwolonej krytyki, a statuowałoby wypowiedź w zasadzie, jako znieważenie.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak bronić się przed zarzutem zniesławienia- dozwolona krytyka

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *