Kiedy mamy do czynienia z przestępstwem zniesławienia?

Przestępstwo zniesławienia popełniane jest wówczas, gdy określona osoba, grupa osób, instytucja, osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej została pomówiona o takie postępowanie lub właściwości, które mogą ją poniżyć w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności (art. 212 kodeksu karnego). A więc przy przestępstwie znieważenia mamy do czynienia z naszym wewnętrznym przekonaniem poniżenia, obrażenia natomiast przy zniesławieniu podstawą jest to, jak oceniają nas inni. Czyli, czy pomówienie może spowodować negatywny odbiór w/w podmiotów w oczach innych ludzi. Jeżeli więc stwierdzimy, że firma x oszukuje ludzi możemy popełnić przestępstwo zniesławienia. Jeżeli natomiast stwierdzimy, że dyrektor x w firmie y jest głupi, wówczas popełniamy przestępstwo znieważenia. Jeżeli jednak stwierdzimy, że dyrektora x w firmie y uprawia mobbing wobec  pracowników wówczas możemy mówić o zniesławieniu, albowiem zarzut ten powoduje ocenę działań dyrektora x przez innych ludzi. Również zniesławieniem będzie rozgłaszanie informacji o nauczycielu, poprzez wskazywanie, iż nie ma on odpowiedniej wiedzy z przedmiotu, który wykłada.

Upraszczając, chodzi o obniżenie wartości, upokorzenie, zhańbienie, ale w opinii publicznej. Do bytu przestępstwa zniesławienia wystarczy zakomunikowanie przynajmniej jednej osobie zarzutu odnośnie zachowania lub właściwości (jakieś cechy charakterystycznej) innego podmiotu, która może poniżać ten podmiot w opinii tej osoby. Ważne jest, by osoba, do której kierowany jest zarzut odnośnie innego podmiotu, była w stanie go zrozumieć. Jeżeli nie zna języka, w którym komunikowany jest zarzut, lub nie jest zdolna do zrozumieć ze względu na swój stan zdrowia, , wówczas nie będziemy mieli do czynienia z przestępstwem zniesławienia, bowiem nie dochodzi do poniżenia innej osoby w opinii publicznej.

Generalnie ze zniesławieniem będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy będą podnoszone zarzuty wobec określonych podmiotów lub rozgłaszane. Nie będzie zniesławieniem, gdy te treści będą skierowane bezpośrednio do osoby, której dotyczą.

Należy pamiętać, że wygłaszanie zarzutów hipotetycznych, w formie pytającej/przypuszczającej również może być traktowane, jako zniesławienie.

Zniesławienie można popełnić w formie np. pisma, mowy, gestu, rysunku, języka migowego.

Istotną kwestią jest również to, że w przypadku zniesławienia podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą (przedsiębiorcy) jednocześnie może powstać naruszenie przepisów Ustawy o nieuczciwej konkurencji.

Co najważniejsze, brak zniesławienia ze względu na szczególne okoliczności, nie wyłącza odpowiedzialności za znieważenie.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Kiedy mamy do czynienia z przestępstwem zniesławienia?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *