Zniesławienie w internecie

Popełnienie przestępstwa zniesławienia za pomocą środków masowego komunikowania (a więc i w internecie) ma charakter kwalifikowany tj. określony w art. 212 § 2 kodeksu karnego. Przekłada się to na ocenę stopnia szkodliwości społecznej i jest zagrożone surowszą karą tj. grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli wiadomość zniesławiająca została skierowana do nieograniczonej liczby osób (odbiorców), to wówczas mamy do czynienia z typem kwalifikowanym, a więc i grożącą surowszą karą. Natomiast jeżeli wiadomość zniesławiająca jest skierowana do ograniczonej liczby osób, wówczas jest to typ podstawowy, co przekłada się na łagodniejsze zagrożenie karą. Przykładem będzie właśnie zniesławienie w internecie, w formie artykułu lub np. poprzez wpis na forum internetowym.

Zniesławienie w internecie będzie więc bardziej szkodliwe niż zniesławienie w gronie osób, lub nawet w lokalnej telewizji. Nawet Sąd Najwyższy stwierdził w wyroku  sygn. IV KK 403/12 Wyrok Sądu Najwyższego – Izba Karna z 2013-05-09 „Okoliczność, że środkiem masowej komunikacji, za pomocą którego dokonano czynu, a więc środkiem jego popełnienia, był internet, czyli medium o zdecydowanie najszerszej dostępności wśród środków masowej komunikacji, o jakich mowa w art. 212 § 2 KK, musi rzutować na szkodliwość społeczną zachowania.” To właśnie z tego powodu do środków masowego komunikowania należą prasa (tablodiy), radio, telewizja, film, internet. Wspólną cechą jest nieograniczona rzesza odbiorców.

Za zniesławienie medialne odpowiedzialny jest autor informacji, choć oczywiście taką odpowiedzialność mogą ponosić osoby, które zadecydowały o przytoczeniu informacji, mając oczywiście świadomość, iż zniesławia ona inną osobę. Z podobną sytuacją będziemy mieli do czynienia wówczas, gdy cytowana jest wypowiedź, jeżeli w sposób choćby pośredni wyrażono własny pogląd.

Sąd Najwyższy podziela ten pogląd. Artykuł 12 ust. 1 pkt 1 prawa prasowego nie zmienia bowiem ogólnych zasad odpowiedzialności prawnej, w tym odpowiedzialności karnej, dziennikarzy za czyny popełnione przez opublikowanie materiału prasowego. Kwestia ta w prawie prasowym uregulowana jest w jego rozdziale 7 zatytułowanym „Odpowiedzialność prawna”. Otwierający ten rozdział art. 37 przewiduje w tym zakresie stosowanie ogólnych zasad odpowiedzialności, „chyba że ustawa stanowi inaczej”. W dalszych przepisach tego rozdziału przewidziano natomiast pewne wyłączenia odpowiedzialności dotyczące zwłaszcza publikacji komunikatów PAP, komunikatów urzędowych, orzeczeń sądowych, ogłoszeń sądów i innych organów państwowych, listów gończych oraz ogłoszeń i reklam. To wyliczenie określonych rodzajów tekstów lub ich źródeł byłoby zbędne, gdyby samo podanie źródła informacji, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 1 prawa prasowego, wyłączało odpowiedzialność dziennikarza. W drodze wnioskowania a contrario należy więc dojść do wniosku, że jeżeli cytowana wypowiedź nie należy do jednej z wymienionych kategorii, to prawo prasowe nie zwalnia osoby cytującej od odpowiedzialności. (Uchwała SN z 17 kwietnia 1997 r. I KZP 5/97).

Krótko mówiąc, również poprzez wpis w internecie można popełnić przestępstwo zniesławienia i naraża to sprawcę na surowszą odpowiedzialność za ten czyn.

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Zniesławienie w internecie

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *